LoginRadius - en to ja translation catalogue (155 entries)

en: Sorry, LoginRadius Social Login and Share requires WordPress
ja: 申し訳ありませんが、LoginRadiusソーシャルログインと共有ワードプレスが必要です

en: Disable Social Sharing on this
ja: これにソーシャル共有を無効にする

en: Settings
ja: 設定

en: Link your account
ja: あなたのアカウントをリンク

en: By adding another account, you can log in with the new account as well!
ja: 別のアカウントを追加することで、あなたにも新しいアカウントでログインすることができます！

en: To activate the <strong>Social Login</strong>, insert LoginRadius API Key and Secret in the <strong>API Settings</strong> section below. <strong>Social Sharing does not require API Key and Secret</strong>.
ja: 下記の<強い></ strong>の社会ログインが、<強い>のAPI設定でLoginRadius APIキーとシークレットを挿入</ strong>のセクションをアクティブにするには。 <強い>ソーシャル共有には、APIキーとシークレット</強い>を必要としません。

en: Please wait
ja: しばらくお待ちください

en: Active ( Click to Disable )
ja: アクティブ（無効にする]をクリック）

en: Inactive ( Click to Enable )
ja: 非アクティブ（有効にするには、ここをクリックします）

en: Social Plugin Settings
ja: ソーシャルプラグインの設定

en: Please clear your browser cache, if you have trouble loading the plugin interface. For more information
ja: あなたがトラブルプラグインインターフェイスをロードしている場合、お使いのブラウザのキャッシュをクリアしてください。詳細については、

en: click here
ja: こちらをクリック

en: Thank you for installing the LoginRadius Social Plugin!
ja: LoginRadiusソーシャルプラグインをインストールしていただきありがとうございます！

en: To activate the plugin, you will need to first configure it ( manage your desired social networks, etc. ) from your LoginRadius account. If you do not have an account, click
ja: プラグインを有効化するには、まずあなたのLoginRadiusアカウントから（その他、ご希望のソーシャルネットワークを管理する）、それを構成する必要があります。アカウントをお持ちでない場合は、クリックして

en: here
ja: ここに

en: and create one for FREE!
ja: そして自由のために作成！

en: We also offer Social Plugins for
ja: また、プラグインのための社会を提供しています

en: and
ja: そして

en: Enable Plugin Now!
ja: 今すぐプラグインを有効にする！

en: Get Updates
ja: アップデートを入手

en: To receive updates on new features, releases, etc. Please connect to one of our social media pages
ja: などの新機能、リリース、上の更新を受信するには、私たちのソーシャルメディアのページのいずれかに接続してください

en: Help & Documentations
ja: ヘルプ＆マニュアル作成

en: Plugin Installation, Configuration and Troubleshooting
ja: プラグインのインストール、設定およびトラブルシューティング

en: How to get LoginRadius API Key & Secret
ja: LoginRadius APIキー＆シークレットを取得する方法

en: WP Multisite Feature
ja: WPマルチサイト機能

en: Social Plugins
ja: ソーシャルプラグイン

en: Discussion Forum
ja: ディスカッション·フォーラム

en: About LoginRadius
ja: LoginRadiusについて

en: LoginRadius Products
ja: LoginRadius製品

en: Social SDKs
ja: 社会のSDK

en: Support Us
ja: サポート問い合わせ

en: If you liked our FREE open-source plugin, please send your feedback/testimonial to
ja: あなた達の自由なオープンソースのプラグインが好きなら、/証言にご意見をお送りください

en: Please help us to
ja: に私たちを助けてください

en: translate
ja: 翻訳する

en: the plugin content in your language.
ja: この言語では、プラグインの内容。

en: Social Login Interface Customization
ja: ソーシャルログインインターフェースのカスタマイズ

en: What text do you want to display above the Social Login interface?
ja: どのようなテキストは、あなたがソーシャルログイン·インタフェース上に表示させたいのですか？

en: Select the icon size to use in the Social Login interface
ja: ソーシャルログイン·インタフェースで使用するアイコンのサイズを選択します

en: Large
ja: ラージ

en: Small
ja: スモール

en: How many social icons would you like to be displayed per row?
ja: どのように多くの社会的なアイコンは、行ごとに表示されるようにしたい？

en: What background color would you like to use for the Social Login interface?
ja: どのような背景色には、社会的なログイン·インタフェースに使用したいと思います？

en: Social Login Interface Display Settings
ja: ソーシャルログインインターフェイスの表示設定

en: Do you want to show the Social Login interface on your WordPress login page?
ja: あなたのワードプレスのログインページ上のソーシャルログインインターフェイスを表示しますか？

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: しないでください

en: Do you want to show Social Login interface on your WordPress registration page?
ja: あなたのワードプレスの登録ページにソーシャルログイン·インタフェースを表示しますか？

en: If Yes, how do you want the Social Login interface to be shown on your wordpress registration page?
ja: はい、どのように社会的なログインインターフェイスがあなたのワードプレスの登録ページに表示したい場合はどうなりますか？

en: Show it below the registration form
ja: 登録フォームの下に表示する

en: Show it beside the registration form
ja: 登録フォームの横にそれを表示する

en: Do you want the plugin Javascript code to be included in the footer for faster loading of website content?
ja: あなたがプラグインのJavascriptコードをウェブサイトのコンテンツをより迅速にロードするためのフッターに含まれるようにしたいですか？

en: It may break the functionality of the plugin if wp_footer and login_footer hooks do not exist in your theme
ja: wp_footerとlogin_footerフックがあなたのテーマに存在しない場合は、プラグインの機能を破損すること

en: Social Login Email Settings
ja: ソーシャルログインメール設定

en: Do you want to send emails to users with their username and password after user registration?
ja: あなたは、ユーザー登録後、ユーザー名とパスワードを使ってユーザーにメールを送信しますか？

en: A few Social Networks do not supply user email address as part of user profile data. Do you want users to provide their email before completing the registration process?
ja: いくつかのソーシャルネットワークは、ユーザー·プロファイル·データの一部として、ユーザーの電子メールアドレスを提供しない。

en: Yes, get real email IDs from the users (Ask users to enter their email IDs in a pop-up)
ja: はい、ユーザーからの実際の電子メールIDを（ポップアップで自分の電子メールIDを入力するようユーザーに依頼）を取得

en: No, just auto-generate random email IDs for users
ja: いや、単にユーザのためのランダムな電子メールIDを自動生成

en: Please enter the title of the pop-up asking users to enter their email address
ja: 自分のメールアドレスを入力するようユーザーに求めるポップアップのタイトルを入力してください

en: Please enter the message to be shown to the user in case of an already registered email
ja: メッセージを入力してください。既に登録電子メールの場合にはユーザーに表示される

en: Social Login User Settings
ja: ソーシャルログインユーザ設定

en: How would you like Username to be created? Select your desired composition rule for Username.
ja: どのようにユーザー名が作成されたいですか？

en: During account creation, it automatically adds a separator between first name and last name of the user
ja: アカウントの作成中には、自動的に最初のユーザーの名前と姓の間にセパレータを追加します

en: Firstname-Lastname [Ex: John-Doe]
ja: ファーストネーム、姓[例：ジョン·ドウ]

en: Firstname.Lastname [Ex: John.Doe]
ja: Firstname.Lastnameで[例： John.Doeという]

en: Firstname Lastname [Ex: John Doe]
ja: 姓の姓[例：ジョン·ドウ]

en: Do you want to control user activation/deactivation?
ja: あなたは、ユーザーのアクティブ化/非活性化を制御したいですか？

en: You can enable/disable user from Status column on Users page in admin
ja: 有効/ adminにユーザーページの[ステータス]列からユーザを無効にすることができます

en: Yes, display activate/deactivate option in the
ja: はい、ディスプレイの有効化/オプションを非アクティブ化

en: User list
ja: ユーザー一覧

en: What would you like to set as the default status of the user when he/she registers to your website?
ja: 彼/彼女はあなたのウェブサイトに登録するときに何がユーザーのデフォルトのステータスとして設定したいと思います？

en: Active
ja: アクティブ

en: Inactive
ja: 非アクティブな

en: Do you want to display the social network that the user connected with, in the user list
ja: ユーザリストに、ユーザーが接続してソーシャルネットワークを表示しますか

en: Yes, display the social network that the user connected with, in the user list
ja: はい、ユーザリストには、ユーザがに接続されたソーシャルネットワークを表示

en: No, do not display the social network that the user connected with, in the user list
ja: いいえ、ユーザリストでユーザがに接続されたソーシャルネットワークを、表示されません

en: Do you want to update User Profile Data in your Wordpress database, every time user logs into your website?
ja: あなたのウェブサイトに、たびにユーザーがログインするWordPressのデータベース内のユーザプロファイルデータを更新しますか？

en: If you disable this option, user profile data will be saved only once when user logs in first time at your website, user profile details will not be updated in your Wordpress database, even if user changes his/her social account details.
ja: このオプションを無効にした場合、あなたのウェブサイトで初めてユーザーがログインすると、ユーザプロファイルの詳細は、WordPressのデータベースで更新されないときに、ユーザー·プロファイル·データは、ユーザが彼/彼女の社会的なアカウントの詳細を変更した場合であっても、一度だけ保存されます。

en: Do you want to let users use their social profile picture as an avatar on your website?
ja: ユーザーがあなたのウェブサイト上でアバターとして社会的プロフィールの写真を使用するようにしたいですか？

en: Do you want to automatically link your existing users' accounts to their social accounts if their WP account email address matches the email address associated with their social account?
ja: あなたはそれらのWPのアカウントのメールアドレスが自分の社会的なアカウントに関連付けられた電子メールアドレスに一致する場合、自動的にその社会のアカウントに既存のユーザーのアカウントをリンクしますか？

en: Do you want to apply the same changes when you update plugin settings in the main blog of multisite network?
ja: あなたは、マルチサイトネットワークの主なブログでプラグインの設定を更新し、同じ変更を適用しますか？

en: Yes, apply the same changes to plugin settings of each blog in the multisite network when I update plugin settings.
ja: 私はプラグインの設定を更新するとはい、マルチサイトネットワーク内の各ブログの設定をプラグインに同じ変更を適用します。

en: No, do not apply the changes to other blogs when I update plugin settings.
ja: 私はプラグインの設定を更新するときいいえ、他のブログへの変更を適用しない。

en: Debug
ja: デバッグ

en: Do you want to enable debugging mode?
ja: あなたは、デバッグモードを有効にしますか？

en: Plug-in deletion options
ja: プラグインの削除オプション

en: Do you want to completely remove the plugin settings and options on plugin deletion ( If you choose Yes, then you will not be able to recover settings again ) ?
ja: （ [はい]を選択した場合は、再度設定を回復することはできません）を使用すると、完全に削除プラグインにプラグインの設定とオプションを削除しますか？

en: API Key
ja: APIキー

en: API Secret
ja: APIの秘密

en: API Settings
ja: API設定

en: Social Login
ja: ソーシャルログイン

en: Social Sharing
ja: ソーシャル共有

en: Social Commenting
ja: 注釈社会

en: Advance Settings
ja: アドバンス設定

en: Help
ja: 助け

en: Save Changes
ja: [変更の保存]

en: Preview
ja: プレビュー

en: Social Commenting Settings
ja: ソーシャルセッティング注釈

en: Do you want to enable social commenting for your website
ja: あなたのウェブサイトのためのコメントソーシャル有効にしますか

en: Where do you want to display the Social login interface on the commenting form?
ja: どこで、コメントフォームのソーシャルログインインタフェースを表示したいのですか？

en: After the 'Leave a Reply' caption
ja: 「コメントを残す」のキャプションの後

en: At the very top of the comment form
ja: コメントフォームの最上部に

en: At the very bottom of the comment form
ja: コメントフォームの一番下​​で、

en: Before the comment form input fields
ja: コメントフォームの入力フィールドの前に

en: Before the comment box
ja: コメントボックスの前に

en: Redirection Settings
ja: リダイレクト設定

en: Redirection settings after login
ja: リダイレクト設定ログイン後

en: Redirect to the 'Same Page' where the user logged in
ja: ユーザーがログインして「同じページ」にリダイレクト

en: Redirect to 'Home Page' of your WP site
ja: あなたのWPサイトの「ホームページ」へのリダイレクト

en: Redirect to 'Account Dashboard'
ja: 「アカウントのダッシュボード」へのリダイレクト

en: Redirect to Buddypress profile page
ja: バディのプロファイルページにリダイレクト

en: Redirect to 'Custom URL'
ja: 「カスタムURL 」へのリダイレクト

en: Redirection settings after registration
ja: リダイレクトの設定登録後

en: Redirect to the 'Same page' where the user registered
ja: ユーザーが登録された「同じページ」にリダイレクト

en: Redirection settings after logging out
ja: ログアウト後のリダイレクトの設定

en: Note: Logout function works only when clicking 'logout' in the social login widget area. In all other cases, WordPress's default logout function will be applied.
ja: 注：ソーシャルログインウィジェット領域で「ログアウト」をクリックするとログアウト機能のみ動作します。

en: Redirect to 'Home Page'
ja: 「ホームページ」へのリダイレクト

en: Social Sharing Interface Selection
ja: ソーシャル共有インターフェース選択

en: Please select the social sharing interface, horizontal and vertical interfaces can be enabled simultaneously.
ja: 水平ソーシャル共有インターフェイスを選択し、垂直方向のインターフェイスを同時に有効にすることができません。

en: Horizontal
ja: 水平の

en: Vertical
ja: 縦の

en: Do you want to enable horizontal social sharing for your website?
ja: あなたのウェブサイトのための水平方向の社会的な共有を有効にしますか？

en: Select your Social Sharing Interface:
ja: あなたのソーシャル共有インタフェースを選択します。

en: What sharing networks do you want to show in the sharing interface? ( All other sharing networks will be shown as part of LoginRadius sharing icon )
ja: どのような共有ネットワークすると、共有インターフェイスに表示するのですか？ （他のすべての共有ネットワークをLoginRadius共有アイコンの一部として表示されます）

en: You can select only nine providers
ja: あなただけの9のプロバイダを選択することができます

en: What sharing network order do you prefer for your sharing interface? Drag the icons around to set the order
ja: どのような共有ネットワークの順序、あなたの共有インターフェイス用に好きですか？

en: Select the position of the social sharing interface
ja: ソーシャル共有インターフェースの位置を選択し

en: Show at the top of content
ja: コンテンツの上部に表示する

en: Show at the bottom of content
ja: コンテンツの下部に表示する

en: What location do you want to show the social sharing interface?
ja: どのような場所には、ソーシャル共有インターフェイスを表示したいのですか？

en: Show on 'Home Page'
ja: 「ホームページ」を表示する

en: Show on 'Posts'
ja: 「投稿」を表示する

en: Show on 'Pages'
ja: 「ページ」を表示する

en: Do you want to enable vertical social sharing for your website?
ja: あなたのウェブサイトのための縦の社会的な共有を有効にしますか？

en: Top left
ja: 左上

en: Top Right
ja: 右上

en: Bottom Left
ja: 左下

en: Bottom Right
ja: 右下

en: Account mapped successfully
ja: アカウントは正常にマッピングされた

en: This account is already mapped
ja: このアカウントはすでにマップされている

en: Connected with
ja: に接続

en: Remove
ja: 削除する

en: Your account is currently inactive. You will be notified through email, once Administrator activates your account.
ja: あなたのアカウントは現在非アクティブです。

en: Your email has been successfully verified. Now you can login into your account.
ja: あなたのメールアドレスは正常に検証されています。

en: Confirmation link has been sent to your email address. Please verify your email by clicking on confirmation link.
ja: 確認リンクは、あなたのメールアドレスに送信されました。

en: Please verify your email by clicking the confirmation link sent to you.
ja: あなたに送られ確認リンクをクリックして電子メールを確認してください。

en: Logout
ja: ログアウト

en: Your LoginRadius API key or secret is not valid, please correct it or contact LoginRadius support at <b><a href ="http://www.loginradius.com" target = "_blank">www.LoginRadius.com</a></b>
ja: あなたのLoginRadius APIキーや秘密が無効です、それを修正するか、<a<B>のhref="http://www.loginradius.com"ターゲット="_blank"> www.LoginRadiusを時LoginRadiusサポートにお問い合わせください。comの</a>の</ B>

en: Log Out
ja: ログアウト

en: Share post/page with Facebook, Twitter, Yahoo, Google and many more
ja: シェアポスト/ FacebookやTwitter、ヤフー、 Googleとがあるページ、より多くの

en: Before widget content:
ja: ウィジェットコンテンツの前に：

en: After widget content:
ja: ウィジェットコンテンツの後：

en: Hide for logged in users:
ja: ログインユーザーのために非表示にする：

en: Link your Social Accounts
ja: あなたのソーシャルアカウントをリンク

en: Title:
ja: タイトル：

en: Login or register with Facebook, Twitter, Yahoo, Google and many more
ja: ログインまたはFacebookやTwitter、ヤフー、グーグルと、より多くの登録
