LoginRadius - en to it_IT translation catalogue (153 entries)

en: A few Social Networks do not supply user email address as part of user profile data. Do you want users to provide their email before completing the registration process?
it_IT: Alcuni Social Network non fornisce indirizzo di posta elettronica dell'utente come parte dei dati del profilo utente. Vuoi utenti di fornire loro email prima di completare il processo di registrazione?

en: API Secret
it_IT: API Segreto

en: API Settings
it_IT: Impostazioni API

en: About LoginRadius
it_IT: Chi LoginRadius

en: Account mapped successfully
it_IT: Account mappato con successo

en: Active
it_IT: attivo

en: Active ( Click to Disable )
it_IT: Attivo (clicca su Disabilita)

en: Advance Settings
it_IT: Impostazioni avanzate

en: After the 'Leave a Reply' caption
it_IT: Dopo il ' Lascia un commento ' didascalia

en: After widget content:
it_IT: Dopo il contenuto del widget :

en: At the very bottom of the comment form
it_IT: Nella parte inferiore del modulo dei commenti

en: At the very top of the comment form
it_IT: Nella parte superiore del modulo dei commenti

en: Before the comment box
it_IT: Prima della casella di commento

en: Before the comment form input fields
it_IT: Prima che i campi di input del modulo commento

en: Before widget content:
it_IT: Prima del contenuto del widget :

en: Bottom Left
it_IT: In basso a sinistra

en: Bottom Right
it_IT: In basso a destra

en: By adding another account, you can log in with the new account as well!
it_IT: Con l'aggiunta di un altro account, è possibile accedere con il nuovo account, come pure!

en: Confirmation link has been sent to your email address. Please verify your email by clicking on confirmation link.
it_IT: Link di conferma è stata inviata al tuo indirizzo email .

en: Connected with
it_IT: Connesso con

en: Disable Social Sharing on this
it_IT: Disabilitare la condivisione sociale in questo

en: Discussion Forum
it_IT: Forum di discussione

en: Do you want the plugin Javascript code to be included in the footer for faster loading of website content?
it_IT: Vuoi il codice Javascript plugin per includere nel piè di pagina per il caricamento più veloce dei contenuti sito web?

en: Do you want to apply the same changes when you update plugin settings in the main blog of multisite network?
it_IT: Vuoi applicare le stesse modifiche quando si aggiorna impostazioni del plugin nel blog principale di rete multisito ?

en: Do you want to automatically link your existing users' accounts to their social accounts if their WP account email address matches the email address associated with their social account?
it_IT: Vuoi collegare automaticamente gli account degli utenti esistenti per i loro conti sociali se il loro indirizzo di account e-mail WP corrisponde all'indirizzo email associato al proprio account sociale ?

en: Do you want to completely remove the plugin settings and options on plugin deletion ( If you choose Yes, then you will not be able to recover settings again ) ?
it_IT: Vuoi rimuovere completamente le impostazioni del plugin e le opzioni su plug cancellazione (Se si sceglie Sì, allora non sarà in grado di recuperare di nuovo le impostazioni)?

en: Do you want to control user activation/deactivation?
it_IT: Vuoi controllare l'attivazione utente / disattivazione ?

en: Do you want to display the social network that the user connected with, in the user list
it_IT: Vuoi visualizzare il social network che l'utente collegato , nella lista degli utenti

en: Do you want to enable debugging mode?
it_IT: Vuoi abilitare la modalità debug ?

en: Do you want to enable horizontal social sharing for your website?
it_IT: Vuoi attivare la condivisione sociale orizzontale per il tuo sito ?

en: Do you want to enable social commenting for your website
it_IT: Vuoi abilitare sociale commentare per il tuo sito

en: Do you want to enable vertical social sharing for your website?
it_IT: Vuoi attivare verticale condivisione sociale per il tuo sito ?

en: Do you want to let users use their social profile picture as an avatar on your website?
it_IT: Vuoi consentire agli utenti di utilizzare la loro immagine del profilo sociale come un avatar sul tuo sito web ?

en: Do you want to send emails to users with their username and password after user registration?
it_IT: Vuoi inviare e-mail agli utenti con il loro nome utente e la password dopo la registrazione utente?

en: Do you want to show Social Login interface on your WordPress registration page?
it_IT: Vuoi mostrare Social interfaccia di login nella pagina di registrazione di WordPress ?

en: Do you want to show the Social Login interface on your WordPress login page?
it_IT: Vuoi mostrare l'interfaccia Social Entrata sulla tua pagina di login di WordPress ?

en: Do you want to update User Profile Data in your Wordpress database, every time user logs into your website?
it_IT: Vuoi aggiornare i dati del profilo utente nel database di Wordpress , ogni volta che utente accede nel tuo sito web ?

en: During account creation, it automatically adds a separator between first name and last name of the user
it_IT: Durante account creation, aggiunge automaticamente un separatore tra il nome e il cognome dell'utente

en: Enable Plugin Now!
it_IT: Abilita Plugin Ora !

en: Firstname Lastname [Ex: John Doe]
it_IT: Nome Cognome [ Es : John Doe ]

en: Firstname-Lastname [Ex: John-Doe]
it_IT: Nome - Cognome [ Ex : John - Doe ]

en: Firstname.Lastname [Ex: John.Doe]
it_IT: Nome.Cognome [ Es : mario.rossi ]

en: Get Updates
it_IT: Ricevi aggiornamenti

en: Help
it_IT: Aiuto

en: Help & Documentations
it_IT: Aiuto & Documentazione

en: Hide for logged in users:
it_IT: Hide per gli utenti registrati :

en: Horizontal
it_IT: orizzontale

en: How many social icons would you like to be displayed per row?
it_IT: Quanti icone sociali che si desidera visualizzare per ogni riga ?

en: How to get LoginRadius API Key & Secret
it_IT: Come ottenere LoginRadius API Key & Secret

en: How would you like Username to be created? Select your desired composition rule for Username.
it_IT: Come vorreste Nome utente da creare ?

en: If Yes, how do you want the Social Login interface to be shown on your wordpress registration page?
it_IT: Se sì , come si desidera che l'interfaccia Accedi sociale da visualizzare sulla tua pagina di registrazione wordpress ?

en: If you disable this option, user profile data will be saved only once when user logs in first time at your website, user profile details will not be updated in your Wordpress database, even if user changes his/her social account details.
it_IT: Se si disattiva questa opzione, i dati del profilo utente verranno salvati solo una volta quando utente accede prima volta al vostro sito web, i dettagli del profilo utente non sarà aggiornata nel database Wordpress, anche se l'utente cambia il suo / suoi dati dell'account sociali.

en: If you liked our FREE open-source plugin, please send your feedback/testimonial to
it_IT: Se ti è piaciuto il nostro plugin open-source, si prega di inviare i vostri commenti / testimonial

en: Inactive
it_IT: inattivo

en: Inactive ( Click to Enable )
it_IT: Inattivo (clicca per Attiva)

en: It may break the functionality of the plugin if wp_footer and login_footer hooks do not exist in your theme
it_IT: Può rompere la funzionalità del plugin se non esistono wp_footer e login_footer ganci in tema

en: Large
it_IT: grande

en: Link your Social Accounts
it_IT: Collegare i tuoi account sociali

en: Link your account
it_IT: Collega il tuo account

en: Log Out
it_IT: Log out

en: Login or register with Facebook, Twitter, Yahoo, Google and many more
it_IT: Login o registrati con Facebook , Twitter , Yahoo , Google e molti altri

en: LoginRadius Products
it_IT: LoginRadius Prodotti

en: No
it_IT: non

en: No, do not apply the changes to other blogs when I update plugin settings.
it_IT: No , non si applicano le modifiche ad altri blog quando aggiorno impostazioni del plugin .

en: No, do not display the social network that the user connected with, in the user list
it_IT: No , non visualizzare la rete sociale che l'utente collegato , nella lista degli utenti

en: No, just auto-generate random email IDs for users
it_IT: No, solo auto- generare ID e-mail casuali per gli utenti

en: Note: Logout function works only when clicking 'logout' in the social login widget area. In all other cases, WordPress's default logout function will be applied.
it_IT: Nota: la funzione Esci funziona solo quando si clicca 'Esci' nella zona widget di login sociale. In tutti gli altri casi, sarà applicata la funzione di logout di default di WordPress.

en: Please clear your browser cache, if you have trouble loading the plugin interface. For more information
it_IT: Svuota la cache del browser, se avete difficoltà a caricare l'interfaccia plugin. Per ulteriori informazioni

en: Please enter the message to be shown to the user in case of an already registered email
it_IT: Inserisci il messaggio da mostrare all'utente in caso di una email già registrato

en: Please enter the title of the pop-up asking users to enter their email address
it_IT: Inserisci il titolo del pop-up che chiede agli utenti di inserire il proprio indirizzo e-mail

en: Please help us to
it_IT: Aiutaci a

en: Please select the social sharing interface, horizontal and vertical interfaces can be enabled simultaneously.
it_IT: Si prega di selezionare l'interfaccia di condivisione sociale , orizzontali e verticali, le interfacce possono essere attivate contemporaneamente .

en: Please verify your email by clicking the confirmation link sent to you.
it_IT: Si prega di verificare il tuo indirizzo email cliccando sul link di conferma inviato a voi .

en: Please wait
it_IT: attendere prego

en: Plug-in deletion options
it_IT: Plug - in opzioni di eliminazione

en: Plugin Installation, Configuration and Troubleshooting
it_IT: Plugin di installazione , configurazione e risoluzione dei problemi

en: Preview
it_IT: anteprima

en: Redirect to 'Account Dashboard'
it_IT: Redirect a ' Dashboard Account '

en: Redirect to 'Custom URL'
it_IT: Redirect a ' URL personalizzato '

en: Redirect to 'Home Page'
it_IT: Redirect alla ' home page'

en: Redirect to 'Home Page' of your WP site
it_IT: Redirect alla ' home page' del sito WP

en: Redirect to Buddypress profile page
it_IT: Redirect alla pagina del profilo BuddyPress

en: Redirect to the 'Same Page' where the user logged in
it_IT: Redirect alla ' stessa pagina ' in cui l'utente loggato

en: Redirect to the 'Same page' where the user registered
it_IT: Redirect alla ' stessa pagina ' in cui l'utente registrato

en: Redirection Settings
it_IT: Impostazioni reindirizzamento

en: Redirection settings after logging out
it_IT: Impostazioni di reindirizzamento dopo logout

en: Redirection settings after login
it_IT: Impostazioni di reindirizzamento dopo il login

en: Redirection settings after registration
it_IT: Impostazioni di reindirizzamento dopo la registrazione

en: Remove
it_IT: rimuovere

en: Save Changes
it_IT: Salva le modifiche

en: Select the icon size to use in the Social Login interface
it_IT: Selezionare il formato icona da utilizzare nell'interfaccia sociale Accedi

en: Select the position of the social sharing interface
it_IT: Selezionare la posizione dell'interfaccia condivisione sociale

en: Select your Social Sharing Interface:
it_IT: Seleziona la tua Interfaccia Condivisione sociale :

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Share post/page with Facebook, Twitter, Yahoo, Google and many more
it_IT: Condividi messaggio / pagina di Facebook , Twitter , Yahoo , Google e molti altri

en: Show at the bottom of content
it_IT: Mostra in fondo contenuti

en: Show at the top of content
it_IT: Mostra nella parte superiore di contenuto

en: Show it below the registration form
it_IT: Mostra al di sotto del modulo di registrazione

en: Show it beside the registration form
it_IT: Mostra che accanto al modulo di registrazione

en: Show on 'Home Page'
it_IT: Mostra sulla ' home page'

en: Show on 'Pages'
it_IT: Mostra su ' Pagine'

en: Show on 'Post Excerpts'
it_IT: Mostra sulla 'Post Estratti'

en: Show on 'Posts'
it_IT: Mostra su ' Messaggi '

en: Small
it_IT: piccolo

en: Social Commenting
it_IT: Social Commentando

en: Social Commenting Settings
it_IT: Commentando sociale Impostazioni

en: Social Login
it_IT: Accedi sociale

en: Social Login Email Settings
it_IT: Login Social Impostazioni e-mail

en: Social Login Interface Customization
it_IT: Personalizzazione sociale Accedi Interface

en: Social Login Interface Display Settings
it_IT: Social Accedi Interfaccia Impostazioni schermo

en: Social Login User Settings
it_IT: Login Social Impostazioni utente

en: Social Plugin Settings
it_IT: Impostazioni social plugin

en: Social Plugins
it_IT: Social Plugin

en: Social SDKs
it_IT: SDK sociali

en: Social Sharing
it_IT: Condivisione sociale

en: Social Sharing Interface Selection
it_IT: Selezione Social Sharing Interface

en: Sorry, LoginRadius Social Login and Share requires WordPress
it_IT: Siamo spiacenti, LoginRadius sociale Login e Share richiede WordPress

en: Support Us
it_IT: Supporto siamo

en: Thank you for installing the LoginRadius Social Plugin!
it_IT: Grazie per l'installazione del LoginRadius Social Plugin !

en: This account is already mapped
it_IT: Questo account è già mappato

en: Title:
it_IT: Titolo :

en: To activate the <strong>Social Login</strong>, insert LoginRadius API Key and Secret in the <strong>API Settings</strong> section below. <strong>Social Sharing does not require API Key and Secret</strong>.
it_IT: Per attivare la <strong> Social Accedi </ strong>, inserire LoginRadius API Key e Secret in Impostazioni <strong> API </ strong> sezione sottostante. <strong> Condivisione sociale non richiede API Key e Secret </ strong>.

en: To activate the plugin, you will need to first configure it ( manage your desired social networks, etc. ) from your LoginRadius account. If you do not have an account, click
it_IT: Per attivare il plugin, è necessario configurare un primo momento (gestire i social network desiderati, ecc) dal tuo conto LoginRadius. Se non si dispone di un account, fare clic su

en: To receive updates on new features, releases, etc. Please connect to one of our social media pages
it_IT: Per ricevere gli aggiornamenti sulle nuove funzionalità, uscite, ecc Si prega di connettersi a una delle nostre pagine social media

en: Top Right
it_IT: In alto a destra

en: Top left
it_IT: In alto a sinistra

en: User list
it_IT: lista utenti

en: Vertical
it_IT: verticale

en: WP Multisite Feature
it_IT: WP multisito Caratteristica

en: We also offer Social Plugins for
it_IT: Offriamo inoltre Plugin sociali per

en: What background color would you like to use for the Social Login interface?
it_IT: Che colore di sfondo volete utilizzare per l'interfaccia sociale password?

en: What location do you want to show the social sharing interface?
it_IT: In quale luogo si desidera visualizzare l'interfaccia di condivisione sociale ?

en: What sharing network order do you prefer for your sharing interface? Drag the icons around to set the order
it_IT: Quale ordine di condivisione di rete preferisci per la tua interfaccia di condivisione ?

en: What sharing networks do you want to show in the sharing interface? ( All other sharing networks will be shown as part of LoginRadius sharing icon )
it_IT: Quali reti di condivisione vuoi mostrare nell'interfaccia di condivisione? (Tutte le altre reti di condivisione saranno mostrati come parte della LoginRadius condivisione icona)

en: What text do you want to display above the Social Login interface?
it_IT: Cosa testo vuoi visualizzare sopra l'interfaccia sociale password?

en: What would you like to set as the default status of the user when he/she registers to your website?
it_IT: Cosa vorresti impostare come stato di default dell'utente quando lui / lei registra al tuo sito web ?

en: Where do you want to display the Social login interface on the commenting form?
it_IT: Dove vuoi visualizzare l'interfaccia Social login sul ​​modulo commentare ?

en: Yes
it_IT: sì

en: Yes, apply the same changes to plugin settings of each blog in the multisite network when I update plugin settings.
it_IT: Sì , applicare le stesse modifiche alle impostazioni del plugin di ogni blog nella rete multisito quando aggiorno impostazioni del plugin .

en: Yes, display activate/deactivate option in the
it_IT: Sì, di visualizzazione attivare / disattivare l'opzione in

en: Yes, display the social network that the user connected with, in the user list
it_IT: Sì , visualizzare la rete sociale che l'utente collegato , nella lista degli utenti

en: Yes, get real email IDs from the users (Ask users to enter their email IDs in a pop-up)
it_IT: Sì, ottenere ID e-mail reali da parte degli utenti (Chiedere agli utenti di inserire i propri ID e-mail in un pop-up)

en: You can enable/disable user from Status column on Users page in admin
it_IT: È possibile abilitare / disabilitare utente dalla colonna Stato nella pagina Utenti in amministrazione

en: You can select only nine providers
it_IT: È possibile selezionare solo nove fornitori

en: Your LoginRadius API key or secret is not valid, please correct it or contact LoginRadius support at <b><a href ="http://www.loginradius.com" target = "_blank">www.LoginRadius.com</a></b>
it_IT: La vostra chiave API LoginRadius o segreto non è valido, si prega di correggerlo o contattare il supporto LoginRadius a <b> <a href ="http://www.loginradius.com" target = "_blank"> www.LoginRadius. com </a> </ b>

en: Your account is currently inactive. You will be notified through email, once Administrator activates your account.
it_IT: Il tuo account è attualmente inattiva.

en: Your email has been successfully verified. Now you can login into your account.
it_IT: La tua email è stato verificato con successo .

en: and
it_IT: e

en: and create one for FREE!
it_IT: e creare uno GRATIS!

en: click here
it_IT: clicca qui

en: here
it_IT: qui

en: the plugin content in your language.
it_IT: il contenuto di plugin nella tua lingua .

en: translate
it_IT: tradurre
