LoginRadius - en to fr_FR translation catalogue (155 entries)

en: Sorry, LoginRadius Social Login and Share requires WordPress
fr_FR: Désolé, LoginRadius Social Login and Share nécessite WordPress

en: Disable Social Sharing on this
fr_FR: Désactiver le partage social sur ce

en: Settings
fr_FR: paramètres

en: Link your account
fr_FR: Lier votre compte

en: By adding another account, you can log in with the new account as well!
fr_FR: En ajoutant un autre compte , vous pouvez vous connecter avec le nouveau compte ainsi !

en: To activate the <strong>Social Login</strong>, insert LoginRadius API Key and Secret in the <strong>API Settings</strong> section below. <strong>Social Sharing does not require API Key and Secret</strong>.
fr_FR: Pour activer le <strong> Social Login </ strong>, insérer LoginRadius clé API et secret dans les paramètres <strong> API </ strong> section ci-dessous. <strong> Partage social ne nécessite pas de clé API et secret </ strong>.

en: Please wait
fr_FR: S'il vous plaît, attendez

en: Active ( Click to Disable )
fr_FR: Actif (Cliquez sur Désactiver)

en: Inactive ( Click to Enable )
fr_FR: Inactif (Cliquez sur Activer)

en: Social Plugin Settings
fr_FR: Paramètres Plugin sociales

en: Please clear your browser cache, if you have trouble loading the plugin interface. For more information
fr_FR: S'il vous plaît vider le cache de votre navigateur, si vous avez des problèmes pour charger l'interface du plugin. Pour plus d'informations

en: click here
fr_FR: cliquez ici

en: Thank you for installing the LoginRadius Social Plugin!
fr_FR: Merci d'avoir installé le plugin social LoginRadius!

en: To activate the plugin, you will need to first configure it ( manage your desired social networks, etc. ) from your LoginRadius account. If you do not have an account, click
fr_FR: Pour activer le plugin, vous devez d'abord le configurer (gérer vos réseaux sociaux souhaités, etc) à partir de votre compte LoginRadius. Si vous ne possédez pas de compte, cliquez sur

en: here
fr_FR: ici

en: and create one for FREE!
fr_FR: et en créer un gratuitement !

en: We also offer Social Plugins for
fr_FR: También ofrecemos Plugins sociales para

en: and
fr_FR: et

en: Enable Plugin Now!
fr_FR: Activer Plugin maintenant !

en: Get Updates
fr_FR: Obtener actualizaciones

en: To receive updates on new features, releases, etc. Please connect to one of our social media pages
fr_FR: Para recibir actualizaciones sobre nuevas características, comunicados, etc Por favor, conectarse a una de nuestras páginas de medios sociales

en: Help & Documentations
fr_FR: Aide & Documentations

en: Plugin Installation, Configuration and Troubleshooting
fr_FR: Installation plugin, configuration et dépannage

en: How to get LoginRadius API Key & Secret
fr_FR: Comment obtenir LoginRadius clé API et secret

en: WP Multisite Feature
fr_FR: WP multisite entité

en: Social Plugins
fr_FR: social Plugins

en: Discussion Forum
fr_FR: Forum de discussion

en: About LoginRadius
fr_FR: À propos de LoginRadius

en: LoginRadius Products
fr_FR: LoginRadius Produits

en: Social SDKs
fr_FR: SDK sociaux

en: Support Us
fr_FR: Soutenez-nous

en: If you liked our FREE open-source plugin, please send your feedback/testimonial to
fr_FR: Si vous aimez notre module d'extension gratuit open-source, s'il vous plaît envoyer vos commentaires / témoignages de

en: Please help us to
fr_FR: S'il vous plaît nous aider à

en: translate
fr_FR: traduire

en: the plugin content in your language.
fr_FR: le contenu du plugin dans votre langue.

en: Social Login Interface Customization
fr_FR: Connexion Interface social de personnalisation

en: What text do you want to display above the Social Login interface?
fr_FR: Quel texte voulez-vous afficher au-dessus de l'interface Social Login?

en: Select the icon size to use in the Social Login interface
fr_FR: Sélectionnez la taille de l'icône à utiliser dans l'interface Social Login

en: Large
fr_FR: grand

en: Small
fr_FR: petit

en: What background color would you like to use for the Social Login interface?
fr_FR: Quelle est la couleur de fond voulez-vous utiliser pour l'interface Social Login?

en: Social Login Interface Display Settings
fr_FR: Connexion Interface social Paramètres d'affichage

en: Do you want to show the Social Login interface on your WordPress login page?
fr_FR: Voulez-vous montrer l'interface Social Login sur votre page de connexion de WordPress?

en: Yes
fr_FR: oui

en: No
fr_FR: needs a context

en: Do you want to show Social Login interface on your WordPress registration page?
fr_FR: Voulez-vous montrer l'interface de connexion sociale sur votre page d'inscription WordPress?

en: If Yes, how do you want the Social Login interface to be shown on your wordpress registration page?
fr_FR: Si oui, comment voulez-vous l'interface de connexion sociale à afficher sur votre page d'inscription wordpress?

en: Show it below the registration form
fr_FR: Voir ci-dessous le formulaire d'inscription

en: Show it beside the registration form
fr_FR: Montrez-le à côté du formulaire d'inscription

en: Do you want the plugin Javascript code to be included in the footer for faster loading of website content?
fr_FR: Voulez-vous le code Javascript de plugins pour être inclus dans le pied de page pour un chargement plus rapide du contenu du site ?

en: It may break the functionality of the plugin if wp_footer and login_footer hooks do not exist in your theme
fr_FR: Il peut se briser la fonctionnalité du plugin si wp_footer et login_footer crochets n'existent pas dans votre thème

en: Social Login Email Settings
fr_FR: Connexion social paramètres de messagerie

en: Do you want to send emails to users with their username and password after user registration?
fr_FR: Voulez-vous envoyer des emails aux utilisateurs avec leur nom d'utilisateur et mot de passe après l'enregistrement des utilisateurs?

en: A few Social Networks do not supply user email address as part of user profile data. Do you want users to provide their email before completing the registration process?
fr_FR: Quelques réseaux sociaux ne fournit pas l'utilisateur adresse e-mail dans le cadre des données de profil d'utilisateur. Voulez-vous les utilisateurs de fournir leur email avant de terminer le processus d'inscription?

en: Yes, get real email IDs from the users (Ask users to enter their email IDs in a pop-up)
fr_FR: Oui, obtenir de vrais ID de messagerie des utilisateurs (Demandez aux utilisateurs d'entrer leurs identifiants de messagerie dans un pop-up)

en: No, just auto-generate random email IDs for users
fr_FR: Non, juste auto- générer des ID de messagerie aléatoires pour les utilisateurs

en: Please enter the title of the pop-up asking users to enter their email address
fr_FR: S'il vous plaît entrez le titre de la fenêtre pop-up demandant aux utilisateurs d'entrer leur adresse e-mail

en: Please enter the message to be shown to the user in case of an already registered email
fr_FR: S'il vous plaît entrez le message à afficher à l'utilisateur dans le cas d'un e-mail déjà enregistré

en: Social Login User Settings
fr_FR: Connexion social Paramètres de l'utilisateur

en: How would you like Username to be created? Select your desired composition rule for Username.
fr_FR: Comment aimeriez-vous Nom d'utilisateur à créer? Sélectionnez votre règle de composition souhaitée pour Nom d'utilisateur.

en: During account creation, it automatically adds a separator between first name and last name of the user
fr_FR: Lors de la création du compte , il ajoute automatiquement un séparateur entre le prénom et le nom de l'utilisateur

en: Firstname-Lastname [Ex: John-Doe]
fr_FR: Prénom Nom - [ Ex : John Doe - ]

en: Firstname.Lastname [Ex: John.Doe]
fr_FR: Prenom.nom [ Ex : John.Doe ]

en: Firstname Lastname [Ex: John Doe]
fr_FR: Prénom Nom [ Ex : John Doe ]

en: Do you want to control user activation/deactivation?
fr_FR: Voulez-vous commander l'activation d'utilisateur / désactivation?

en: You can enable/disable user from Status column on Users page in admin
fr_FR: Vous pouvez activer / désactiver l'utilisateur de la colonne d'état à la page des utilisateurs dans l'admin

en: Yes, display activate/deactivate option in the
fr_FR: Oui, activer l'affichage / option dans le désactiver

en: User list
fr_FR: Liste des membres

en: What would you like to set as the default status of the user when he/she registers to your website?
fr_FR: Que voulez-vous définir comme l'état par défaut de l'utilisateur quand il / elle enregistre à votre site Web ?

en: Active
fr_FR: actif

en: Inactive
fr_FR: inactif

en: Do you want to display the social network that the user connected with, in the user list
fr_FR: Voulez-vous afficher le réseau social que l'utilisateur connecté avec , dans la liste des utilisateurs

en: Yes, display the social network that the user connected with, in the user list
fr_FR: Oui, afficher le réseau social que l'utilisateur connecté avec , dans la liste des utilisateurs

en: No, do not display the social network that the user connected with, in the user list
fr_FR: Non, ne pas afficher le réseau social que l'utilisateur connecté avec , dans la liste des utilisateurs

en: Do you want to update User Profile Data in your Wordpress database, every time user logs into your website?
fr_FR: Voulez-vous mettre à jour le profil de l'utilisateur des données dans votre base de données Wordpress , chaque fois que l'utilisateur se connecte à votre site Web ?

en: If you disable this option, user profile data will be saved only once when user logs in first time at your website, user profile details will not be updated in your Wordpress database, even if user changes his/her social account details.
fr_FR: Si vous désactivez cette option, les données de profil utilisateur seront enregistrés qu'une seule fois quand l'utilisateur se connecte en premier temps à votre site Web, profil de l'utilisateur détails ne seront pas mis à jour dans votre base de données Wordpress, même si l'utilisateur change son / ses compte détails sociales.

en: Do you want to let users use their social profile picture as an avatar on your website?
fr_FR: Voulez-vous permettre aux utilisateurs d'utiliser leur photo de profil social comme un avatar sur votre site?

en: Do you want to automatically link your existing users' accounts to their social accounts if their WP account email address matches the email address associated with their social account?
fr_FR: Voulez-vous lier automatiquement les comptes de vos utilisateurs existants à leurs comptes sociaux si leur WP adresse email correspond à l'adresse e-mail associée à leur compte de réseau social ?

en: Do you want to apply the same changes when you update plugin settings in the main blog of multisite network?
fr_FR: Voulez-vous appliquer les mêmes modifications lorsque vous mettez à jour les paramètres de plug-in dans le blog principal de réseau multisite ?

en: Yes, apply the same changes to plugin settings of each blog in the multisite network when I update plugin settings.
fr_FR: Oui , appliquer les mêmes changements de paramètres du plugin de chaque blog dans le réseau multisite quand je mettre à jour les paramètres de plug-in .

en: No, do not apply the changes to other blogs when I update plugin settings.
fr_FR: Non, ne s'appliquent pas les modifications apportées à d'autres blogs quand je mettre à jour les paramètres de plug-in.

en: Debug
fr_FR: debug

en: Do you want to enable debugging mode?
fr_FR: Voulez-vous activer le mode de débogage ?

en: Plug-in deletion options
fr_FR: Plug-in options de suppression

en: Do you want to completely remove the plugin settings and options on plugin deletion ( If you choose Yes, then you will not be able to recover settings again ) ?
fr_FR: Voulez-vous supprimer complètement les paramètres de plug-in et les options sur le plugin suppression ( Si vous choisissez Oui , vous ne serez pas en mesure de récupérer à nouveau les paramètres ) ?

en: API Key
fr_FR: Clé API

en: API Secret
fr_FR: API secret

en: API Settings
fr_FR: Paramètres de l'API

en: Social Login
fr_FR: social Login

en: Social Sharing
fr_FR: Partage social

en: Social Commenting
fr_FR: Commentant sociale

en: Advance Settings
fr_FR: Paramètres avancés

en: Help
fr_FR: aider

en: Save Changes
fr_FR: Enregistrer les modifications

en: Preview
fr_FR: avant-première

en: Social Commenting Settings
fr_FR: Commentant sociale Paramètres

en: Do you want to enable social commenting for your website
fr_FR: Voulez-vous permettre sociale commentant pour votre site web

en: Where do you want to display the Social login interface on the commenting form?
fr_FR: Où voulez-vous pour afficher l'interface de connexion sociale sur le formulaire de commentaires ?

en: After the 'Leave a Reply' caption
fr_FR: Después de la 'Deja un comentario' leyenda

en: At the very top of the comment form
fr_FR: Tout en haut du formulaire de commentaire

en: At the very bottom of the comment form
fr_FR: Au bas du formulaire de commentaire

en: Before the comment form input fields
fr_FR: Avant que les champs de saisie de formulaire commentaire

en: Before the comment box
fr_FR: Avant la boîte de commentaire

en: Redirection Settings
fr_FR: Paramètres de redirection

en: Redirection settings after login
fr_FR: Paramètres de redirection après la connexion

en: Redirect to the 'Same Page' where the user logged in
fr_FR: Redirection vers le 'même page » où l'utilisateur connecté

en: Redirect to 'Home Page' of your WP site
fr_FR: Redirection vers 'Page d'accueil' de votre site WP

en: Redirect to 'Account Dashboard'
fr_FR: Redirection vers «Compte tableau de bord"

en: Redirect to Buddypress profile page
fr_FR: Redirection vers BuddyPress page de profil

en: Redirect to 'Custom URL'
fr_FR: Redirection vers 'URL personnalisée "

en: Redirection settings after registration
fr_FR: Paramètres de redirection après inscription

en: Redirect to the 'Same page' where the user registered
fr_FR: Redirection vers le 'même page'où l'utilisateur enregistré

en: Redirection settings after logging out
fr_FR: Paramètres de redirection après la déconnexion

en: Note: Logout function works only when clicking 'logout' in the social login widget area. In all other cases, WordPress's default logout function will be applied.
fr_FR: Remarque: La fonction Déconnexion ne fonctionne que lorsque cliquant sur « déconnexion » dans la connexion sociale zone de widget .

en: Redirect to 'Home Page'
fr_FR: Redirection vers 'Page d'accueil'

en: Social Sharing Interface Selection
fr_FR: Sélection d'une interface de partage social

en: Please select the social sharing interface, horizontal and vertical interfaces can be enabled simultaneously.
fr_FR: S'il vous plaît sélectionner l'interface de partage social, horizontal et vertical interfaces peuvent être activées simultanément.

en: Horizontal
fr_FR: horizontal

en: Vertical
fr_FR: vertical

en: Do you want to enable horizontal social sharing for your website?
fr_FR: Voulez-vous activer le partage sociale horizontale pour votre site web ?

en: Select your Social Sharing Interface:
fr_FR: Choisissez votre interface de partage social :

en: What sharing networks do you want to show in the sharing interface? ( All other sharing networks will be shown as part of LoginRadius sharing icon )
fr_FR: Quels sont les réseaux de partage voulez-vous montrer dans l'interface de partage? (Tous les autres réseaux de partage seront affichés dans le cadre de LoginRadius partage icône)

en: You can select only nine providers
fr_FR: Vous ne pouvez sélectionner que neuf fournisseurs

en: What sharing network order do you prefer for your sharing interface? Drag the icons around to set the order
fr_FR: Quel ordre réseau de partage préférez-vous pour votre interface de partage ?

en: Select the position of the social sharing interface
fr_FR: Sélectionnez la position de l'interface de partage social

en: Show at the top of content
fr_FR: Voir au sommet de contenu

en: Show at the bottom of content
fr_FR: Voir en bas de contenu

en: What location do you want to show the social sharing interface?
fr_FR: Quel est l'endroit que vous voulez afficher l'interface de partage social ?

en: Show on 'Home Page'
fr_FR: Voir sur la 'Page d'accueil'

en: Show on 'Posts'
fr_FR: Afficher sur «Messages»

en: Show on 'Pages'
fr_FR: Afficher sur «Pages»

en: Show on 'Post Excerpts'
fr_FR: Voir sur la 'Post Extraits'

en: Do you want to enable vertical social sharing for your website?
fr_FR: Voulez-vous activer le partage social vertical pour votre site web ?

en: Top left
fr_FR: En haut à gauche

en: Top Right
fr_FR: En haut à droite

en: Bottom Left
fr_FR: En bas à gauche

en: Bottom Right
fr_FR: En bas à droite

en: Account mapped successfully
fr_FR: Compte mappé avec succès

en: This account is already mapped
fr_FR: Ce compte est déjà mappé

en: Connected with
fr_FR: connecté avec

en: Remove
fr_FR: supprimer

en: Your account is currently inactive. You will be notified through email, once Administrator activates your account.
fr_FR: Votre compte est actuellement inactif .

en: Your email has been successfully verified. Now you can login into your account.
fr_FR: Votre e-mail a été vérifiée avec succès .

en: Confirmation link has been sent to your email address. Please verify your email by clicking on confirmation link.
fr_FR: Lien de confirmation a été envoyé à votre adresse e-mail .

en: Please verify your email by clicking the confirmation link sent to you.
fr_FR: S'il vous plaît vérifier votre e-mail en cliquant sur le lien de confirmation qui vous est envoyé.

en: Logout
fr_FR: Déconnexion

en: Your LoginRadius API key or secret is not valid, please correct it or contact LoginRadius support at <b><a href ="http://www.loginradius.com" target = "_blank">www.LoginRadius.com</a></b>
fr_FR: Votre clé API de LoginRadius ou secrète n'est pas valide, s'il vous plaît corriger ou contacter le support LoginRadius à <b> <a href ="http://www.loginradius.com" target = "_blank"> www.LoginRadius. com </a> </ b>

en: Log Out
fr_FR: Déconnexion

en: Share post/page with Facebook, Twitter, Yahoo, Google and many more
fr_FR: Partager poste / page avec Facebook, Twitter, Yahoo, Google et bien d'autres

en: Before widget content:
fr_FR: Avant contenu widget:

en: After widget content:
fr_FR: Après contenu widget:

en: Hide for logged in users:
fr_FR: Cacher pour les utilisateurs connectés :

en: Link your Social Accounts
fr_FR: Lier vos comptes sociaux

en: Title:
fr_FR: Titre:

en: Login or register with Facebook, Twitter, Yahoo, Google and many more
fr_FR: Connectez-vous ou inscrivez-vous avec Facebook, Twitter, Yahoo, Google et bien d'autres
